Haber

BM Genel Sekreteri Guterres, Mali’deki saldırıyı kınadı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 10 Haziran (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Sözcüsü Stephane Dujarric, Guterres’in Mali’de BM misyon devriyesine düzenlenen ve bir barış gücünün ölümüne neden olan saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi.

Dujarric Cuma günü yaptığı açıklamada, “Genel Sekreter, Birleşmiş Milletler barış güçlerini hedef alan saldırıların uluslararası hukuka göre bir savaş suçu teşkil edebileceğini bize hatırlatıyor.”

Dujarric, Guterres’in Mali’deki geçiş makamlarını saldırının faillerini tespit etmek ve onları bir an önce adalete teslim etmek için hiçbir çabadan kaçınmaya çağırdığını da sözlerine ekledi.

Açıklamaya göre, Cuma günü Timbuktu bölgesindeki Ber’deki misyon üssüne 7 kilometre uzaklıkta bulunan Mali’deki BM Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na bağlı bir devriyeye el yapımı patlayıcı ve hafif silahlarla doğrudan ateş açıldı.

Açıklamada, “Genel Sekreter, Mali halkına destek olmak için son derece zor koşullarda görevlerini ifa etmeye devam eden barış güçlerinin kararlılığını ve cesaretini takdir ediyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu